Jak wygląda adopcja psa ze schroniska – co musimy wiedzieć?

Decyzja o adopcji psa ze schroniska zawsze powinna zostać dogłębnie przemyślana, gdyż łączy się z ogromną odpowiedzialnością. Należy pamiętać, że zwierzęta to nie zabawki, potrzebują miłości, zapewnienia bezpieczeństwa oraz poświęcenia im sporo czasu. Dlatego przed podjęciem pierwszych kroków związanych z adopcją pupila musimy się odpowiednio zastanowić, przygotować oraz dowiedzieć, jak wygląda sam proces adopcyjny.

Przed przystąpieniem do procesu adopcji psa powinniśmy zadać sobie kilka podstawowych pytań. Po pierwsze – czy jesteśmy w stanie zapewnić psu odpowiednie warunki do życia? Czy stać nas będzie na jego utrzymanie? Czy znajdziemy dla niego odpowiednią ilość czasu? I, co najważniejsze, czy chęć zaadoptowania psa nie jest naszym chwilowym kaprysem?

Skonsultujmy się z wybranym przez nas schroniskiem

Jeśli po przeanalizowaniu podanych pytań dalej będziemy przekonani do adopcji, kolejnym krokiem będzie skontaktowanie się z wybranym schroniskiem. W rozmowie wstępnej usłyszymy pytania bardzo zbliżone do tych przedstawionych wyżej lub nawet te same. Powinniśmy też być przygotowani na takie, które dotyczyć będą naszych poprzednich zwierząt. Jeśli posiadaliśmy wcześniej pupila, możemy zostać poproszeni o przedstawienie naszych oczekiwań wobec psa, którego chcemy przygarnąć. W przeprowadzonym przez pracownika schroniska wywiadzie mogą znaleźć się pytania odnośnie naszego wieku lub zawodu. Informacje te będą potrzebne, ponieważ pracownicy i opiekunowie zwierząt będą chcieli upewnić się, że będziemy w stanie zapewnić psu szczęśliwe życie. Po zakończeniu wywiadu lub uzupełnieniu ankiety będzie okazja na zapoznanie się z wybranym pupilem. Zazwyczaj schroniska organizują tak zwane spacery zapoznawcze, podczas których możemy lepiej poznać zwierzaka. Należy pamiętać, że niektóre z psów przebywających w schronisku, mogło mieć ciężkie życie. Mogą być to zwierzęta po różnych przejściach, dlatego ten etap w procesie adopcji jest wyjątkowo ważny. Jeśli w czasie spotkania poczujemy więź między nami a psem, będziemy pewni decyzji o adopcji, a pracownicy schroniska nie będą mieli wobec nas zastrzeżeń, następnym etapem będzie zawarcie umowy adopcyjnej.

Zapewnijmy odpowiednie warunki do życia

Podpisując taką umowę, zobowiązujemy się, że jesteśmy w stanie zapewnić psu odpowiednie warunki do życia. Od chwili adopcji to my będziemy dbać o jego zdrowie, zadbamy o regularne kontrole weterynaryjne czy zakup odpowiedniej karmy. Gdy proces adopcyjny dobiegnie końca i w naszym domu pojawi się nowy czworonożny przyjaciel, pamiętajmy o tym, że może on potrzebować czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym otoczeniu. Czas ten może być różny, dużo zależy od charakteru samego psa, a także naszego podejścia i zaangażowania. Jeśli widzimy, że domaga się bliskości – zapewnijmy mu ją, a jeśli jest odwrotnie i zauważamy, że pies jest wycofany – dajmy mu czas, którego z pewnością potrzebuje. Więcej porad odnośnie pierwszych dni psa po adopcji oraz kroków, które znacznie ułatwią nam proces zaaklimatyzowania się zwierzaka w domu, znajdziemy na stronie dbamyozdrowiepsowikotow.pl.

Pamiętajmy o szczepieniach!

Kwestią, której nie można pominąć mówiąc o procesie adopcji psa,  jest szczepienie. Informacje na temat przeszłości naszego czworonoga, w tym historia jego badań, zostaną nam przedstawione jeszcze w schronisku. Naszym zadaniem jest zadbanie o to, aby zwierzak miał zapewnioną opiekę weterynarza, a także profilaktyczne szczepienia. Dzięki nim ograniczymy do minimum ryzyko zachorowań naszego psa. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o samych szczepieniach oraz chorobach, które mogą występować u psów, czytaj tutaj. Pamiętajmy o tym, że każdy pies jest inny. Każdy potrzebuje indywidualnego podejścia, poświęcania mu czasu oraz miłości. Przed podjęciem decyzji o adopcji zastanówmy się, czy na pewno jesteśmy gotowi na przyjęcie nowego członka rodziny, a jeśli już się na to zdecydujemy, podejdźmy do sprawy poważnie i z pełnym zaangażowaniem.

 

Post Author: PsyDoAdopcji

W sprawie adopcji, proszę dzwonić pod numer telefonu podany w treści ogłoszenia. Portal PsyDoAdopcji.com nie pośredniczy w adopcjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Adoptuj psa