Jak często wyprowadzać psa na spacer. Co powinniśmy wiedzieć o przechadzkach z czworonogiem?

Treść Płatna

Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej oczywistego w posiadaniu psa niż wychodzenie z nim z domu. A jednak wielu początkujących właścicieli zadaje sobie pytanie, jak często wyprowadzać psa na spacer. I choć nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, wiemy, dlaczego warto robić to często.

Jak często powinniśmy wyprowadzać psa na spacer

Właściciele czworonogów nie są w tym temacie zgodni. Stąd też świeżo upieczeni posiadacze szczeniaków czują się niekiedy mocno zagubieni. Od jednych właścicieli słyszymy, że spacer rano i wieczorem w zupełności wystarczy. Inni z kolei nie wyobrażają sobie wyjścia rzadziej niż raz na trzy godziny. Kto ma rację?

Prawdopodobnie zarówno jedni, jak i drudzy znają swoje zwierzaki od dobrych kilku lat i wiedzą, w którym momencie dnia należy udać się z psem na spacer. Dlaczego wyjście z domu jest dla naszych czworonogów takie ważne? Psy mają swoje potrzeby zarówno rekreacyjne, jak i fizjologiczne, a spacer staje się tym momentem w ciągu dnia, kiedy owe potrzeby mogą zostać załatwione. Zwierzęta zbyt długo przebywające w domu najzwyczajniej w świecie cierpią. Dlatego też powinniśmy z nimi wychodzić nie rzadziej jak trzy razy na dzień.

Ile powinien trwać spacer z psem

Wiele tak naprawdę zależy od psa, jego rasy oraz charakteru. Półgodzinny spacer to absolutne minimum. Im bardziej żywiołowy jest nasz czworonóg, tym więcej czasu powinien przebywać na świeżym powietrzu. Psy aktywnych ras spędzają czas pod gołym niebem nawet po kilka godzin. Warto pamiętać, aby na dłuższe wypady zabierać ze sobą suchą karmę bądź inny rodzaj przekąski, którą posili się nasz czworonożny przyjaciel.

Podczas spaceru pies zaspokaja swoje naturalne potrzeby. Poznaje otoczenie, spotyka się z innymi psami, węszy, biega, a więc utrzymuje dobrą kondycję. Należy pamiętać, że zaledwie kilkuminutowy spacer stresuje psa i na dłuższą metę jest dla niego niezdrowy. Dlatego dobrze jest zarezerwować w ciągu dnia kilka godzin na wyprowadzenie zaprzyjaźnionego czworonoga, a gdyby spacer miał mieć bardziej intensywny charakter, warto zabrać ze sobą np. przysmaki treningowe.

Co jeszcze warto zabrać na spacer?

Oprócz zorganizowania smakołyków oraz zabawek czy innych akcesoriów treningowych, warto zatroszczyć się o bezpieczeństwo zwierzęcia. Dostępne na Zoopers obroże oraz preparaty przeciwpchelne bądź przeciwkleszczowe pozwolą zapobiec nieprzyjemnym następstwom inwazji owych pasożytów. Dzięki wspomnianym preparatom możemy pozwolić sobie na beztroską zabawę z naszym czworonożnym przyjacielem, co z pewnością przełoży się na jego samopoczucie i stan zdrowia.