Jakie cechy ma owczarek podhalański?

Jakie cechy ma owczarek podhalański?

Treść Płatna

Owczarek podhalański to jedna z kilku ras wyhodowanych na terenie Polski. Pochodzi oczywiście z południowych regionów kraju i odznacza się białym umaszczeniem. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat tego dużego psiaka.

Owczarek podhalański – cechy charakterystyczne

Na wielu terenach górskich na świecie powstały odmiany psów pasterskich. Wymienić tutaj można berneńczyka, border collie czy welsh corgi. W polskich Tatrach pasterze korzystali z kolei z pomocy owczarka podhalańskiego. Jest to biały olbrzym o grubym futrze i łagodnym sercu.

Budowa owczarka podhalańskiego

Owczarek podhalański [https://zwierzaki.pl/owczarek-podhalanski] nie jest aż tak ogromny jak na przykład dog niemiecki. I tak jednak należy do ras dużych. Wysokość w barkach samca będzie się zawierać w przedziale pomiędzy 65 a 70 centymetrów. Charakterystyczną cechą zwierzęcia jest też zaokrąglona czaszka i bardzo mocny pysk.

Inne istotne elementy wyglądu to:

  • bardzo masywny tułów odznaczający się spadzistym zadem
  • lekko skośne i ciemnobrązowe oczy
  • uszy trójkątne i średniej wielkości
  • czarne, szeroko otwarte nozdrza
  • mocne zęby o zgryzie nożycowym (ewentualnie cęgowym)
  • ogon, który po opuszczeniu w dół sięga stawu skokowego

Umaszczenie owczarka podhalańskiego

Oficjalny opis rasy owczarka podhalańskiego mówi, że jedyne dopuszczalne umaszczenie to białe. Zasady są w tym wypadku bardzo ścisłe. Już nawet kremowe łaty są u tej rasy niedopuszczalne.

Tutaj warto wspomnieć, że szczenięta owczarka podhalańskiego często mają żółtawe łaty.

Pojawiają się one również u dorosłych psów, które w dalszym ciągu pracują przy owcach. Aby sprawdzić, czy są to odbarwienia czy naturalny kolor, należy obejrzeć sierść tuż przy skórze.

Sierść

Opisy towarzystw kynologicznych dają też jasne wytyczne odnośnie tego, jaką sierść ma mieć owczarek podhalański. Na głowie i kufie jest ona więc krótka i gęsta. Podobnie na przedniej stronie wszystkich czterech nóg.

Z kolei sierść na tułowiu również jest gęsta, ale już o wiele dłuższa.

Owczarek podhalański – historia i hodowla

Rasa, jak wskazuje jej nazwa, wywodzi się z Podhala i w dalszym ciągu tutaj jest najbardziej popularna. Nieliczne hodowle znajdziemy jednak także w innych częściach Polski.

Historia rasy

Według wielu przesłanek owczarek podhalański wywodzi swój ród z gór bardzo odległych od Zakopanego. Przypuszcza się, że jego bezpośrednim przodkiem jest dog tybetański. Na pewno za to pierwsze potwierdzone relacje o rasie białych olbrzymów pilnujących podhalańskich stad pochodzą z XVII wieku. Z kolei wzorzec tej rasy został opracowany w 1938 roku.

Zobacz też: https://zwierzaki.pl/

Charakter rasy

Jak wiele innych psów pasterskich owczarki podhalańskie są dobrymi opiekunami. Ze względu na swój spokój dobrze dogadują się z dziećmi. Sprawdzą się również przy stróżowaniu domu. Nie są nadmiernie agresywne, a jednocześnie potrafią odstraszyć potencjalnych intruzów samym swoim wyglądem. Rasa ma opinię psów inteligentnych. Dobra pamięć i chęć do spędzania czasu z człowiekiem sprawia, że owczarki te bardzo łatwo się uczą. Sprawdzają się więc nie tylko jako pomocnicy pasterzy, ale też zwierzęta ratownicze. Wśród wad owczarków podhalańskich należy wymienić ich dosyć duży upór. Warto też wspomnieć, że pies skarcony lub ukarany może się obrazić.

Hodowla owczarka podhalańskiego

Jeśli chcemy zdecydować się na owczarka podhalańskiego, pamiętajmy, że jest to pies duży. Nie potrzebuje aż tyle biegania co husky czy malamut, ale i tak będzie się męczył na małej przestrzeni. Tego typu wielkie psy najlepiej trzymać przy stałym dostępie do wybiegu. Owczarki podhalańskie zostały wyhodowane w stałym kontakcie z ludźmi i innymi zwierzętami. Między innymi stąd wynikają ich potrzeby społeczne. Na szczęście nie musimy im zapewniać dostępu do owiec. Kontaktu z człowiekiem będą jednak łaknąć właściwie non stop. Pamiętajmy też, że jeśli nasz pies ma oficjalnie należeć do rasy owczarków podhalańskich, musi pochodzić z zarejestrowanej hodowli. Rodowodowe szczeniaki kosztują w tym momencie pomiędzy 1700 a 3500 złotych.