Jak wybrać karmę dla psa?

Jak wybrać karmę dla psa?

TreśćPłatna

Obecnie każdy, kto decyduje się na posiadanie własnego pupila wie, jak ważne jest odpowiednie jego karmienie. Każdy właściciel musi zdawać sobie sprawę z tego, że karma powinna być wartościowa oraz maksymalnie bogata w najważniejsze składniki odżywcze. Taką karmę z pewnością zakupisz stacjonarnie, jak i w sklepie internetowym. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak wybrać karmę dla swojego czworonoga.

Jaka karma dla psa będzie najlepsza – mokra czy sucha?

W przypadku karmy dla psów, rozróżniamy dwie najczęstsze i najbardziej popularne opcje. Mowa tutaj o karmach suchych, jak i karmach mokrych. Zakres oraz różnorodność tych karm jest ogromna, rynek aż pęka w szwach od coraz to nowszych produktów dla psów. Dzięki temu można dla każdego, nawet najbardziej wybrednego psa znaleźć fantastyczną karmę, która zaspokoi wszystkie jego potrzeby. Co jednak należy wziąć pod uwagę, by wybrać dla swojego pupila najlepsze jedzenie?

Najistotniejszą rolę w przypadku suchej karmy, jak i mokrej odgrywa jej skład. Ważna jest zawartość składników odżywczych, minerałów, witamin. Jako właściciele psów, powinniśmy zapewnić im codziennie odpowiednią ilość, ale też jakość przyjmowanych składników pokarmowych. Choć wiele osób twierdzi, że mokre karmy są znacznie lepsze niż suche karmy, warto tutaj na chwilę przystanąć i wyjaśnić jedną kwestię. Słabej jakości mokra karma zawsze będzie gorsza, aniżeli dobrej jakości sucha karma.

Warto wziąć także pod uwagę nasz komfort. Jeśli nie mamy gdzie trzymać mokrej karmy, jeśli nie jesteśmy w stanie kupić dużej ilości mokrej karmy wysokiej jakości, bo jest po prostu za droga, jeśli obawiamy się wszędobylskich plam, które może zostawić pies po skosztowaniu takiej karmy lub po prostu nie lubimy zapachu tego jedzenia, lepiej postawić na suchą karmę, aniżeli na karmy mokre. Wysokiej jakości karma sucha będzie sto razy lepsza, niż karma mokra.

Karmy suche dla psów – zalety

Sucha karma, wbrew pozorom, ma wiele zalet. Zazwyczaj składa się z jednolitych krokiecików bądź ich mieszanki. Zwykle zawiera ona mnóstwo składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa, ale również dodatkowo resztkową zawartość wody, która wynosi 14%. Karma sucha może być przechowywana przez bardzo długi czas, właśnie dzięki tej niskiej zawartości wilgoci.

Dla psa sucha karma to bardzo dobry wybór, ponieważ ta sama ilość suchej karmy co mokrej, daje znacznie więcej składników odżywczych. Dzieje się tak, ponieważ mokra karma zawiera znacznie więcej wody. Zaletą suchej karmy jest też fakt, iż twarda tekstura tych krokiecików przyczynia się do ścierania płytki nazębnej, a to automatycznie uznawane jest za czyszczenie psiego uzębienia.

Najlepsza sucha karma nie zastąpi jednak wody. Regularna, odpowiednio wysoka podaż wody jest niezwykle istotna, aby pies się nie odwodnił. W przypadku suchej karmy trzeba podawać jej więcej, niż w przypadku mokrej.

Idealna sucha karma dla psa – czyli jaka?

Podczas dobierania suchej karmy dla swojego zwierzaka, trzeba zwrócić uwagę na jego aktywność, a także na jego wiek. Mały pies będzie potrzebował innej kompozycji składników niż duży pies czy pies po sterylizacji. Każdy aspekt jest ważny i każdy trzeba wziąć pod uwagę. Warto jednak wiedzieć, że sucha karma dla psa to jeden z najczęstszych, a także najlepszych wyborów. Jest łatwa do przechowywania, wspomaga czyszczenia zębów, porcjuje się ją higienicznie i zazwyczaj ma wyższą zawartość energetyczną, aniżeli mokra karma.