Rutynowe badania u weterynarza – jak często je wykonywać? Co badać?

Treść Płatna

Rutynowe badania weterynaryjne to coś, o czym powinien pamiętać każdy odpowiedzialny właściciel zwierzęcia, gdyż pozwalają one zadbać o zdrowie i wysoką jakość życia ukochanego pupila. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, co sprawdzane jest podczas badań kontrolnych, że są one tak istotne dla naszych zwierzęcych przyjaciół. A co również ważne, niekiedy nie jesteśmy pewni, jak często wykonywać rutynowe badania u weterynarza. Na szczęście w tym wpisie znajdziesz wszelkie najistotniejsze informacje dotyczące całej procedury badań kontrolnych!

Jak przebiega rutynowe badanie weterynaryjne?

Regularne badania u weterynarza są niezwykle istotne, gdyż nasze zwierzęta nie mogą nam powiedzieć o tym, co im dolega – a niekiedy wręcz przeciwnie, doskonale ukrywają wszelkie objawy towarzyszących im dolegliwości. Podczas badania kontrolnego lekarz weterynarii będzie mógł przeprowadzić wszelkie niezbędne procedury diagnostyczne i w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, zalecić podjęcie niezbędnych kroków, aby nasz czworonóg wrócił do pełni sił. Jak przebiega takie badanie kontrolne?

Wywiad kliniczny

Podczas wywiadu klinicznego konieczne jest przekazanie weterynarzowi wszelkich istotnych informacji – warto powiedzieć specjaliście o naszych spostrzeżeniach dotyczących zarówno wyglądu, jak i zachowania naszego pupila. Czy apetyt naszego zwierzęcia uległ zmianie? Czy zwierzę nagle schudło bądź przytyło? A może pije większą lub mniejszą ilość płynów? Czy poświęca mniej bądź więcej czasu na spanie? Wszelkie zmiany w wyglądzie, aktywności i zachowaniu mogą być cennymi wskazówkami w procesie diagnostycznym.

Badanie kliniczne

Badanie kliniczne polega m.in. na oględzinach zwierzęcia – specjalista sprawdzi stan uzębienia i jamy ustnej, a także skontroluje oczy oraz uszy, sprawdzi sierść i skórę pupila. Na tym etapie ma również miejsce kontrola tętna i osłuchanie serca – to badanie szczególnie istotne w przypadku ras obciążonych problemami kardiologicznymi, dlatego nie można go pominąć. W jego trakcie należy zachować ciszę, aby weterynarz mógł skupić się na badaniu. Ponadto, coraz więcej specjalistów wykonuje pomiar ciśnienia krwi – warto go przeprowadzić w szczególności, jeśli nasz pupil jest starszym zwierzęciem. Podczas badania klinicznego często wykonuje się także badanie krwi, moczu oraz kału. Ilość oraz rodzaj badań zależy od wielu czynników – wśród nich można wymienić wiek pupila oraz przebyte choroby czy dotychczasową profilaktykę. Oprócz tego, rutynowe badanie u weterynarza obejmuje także kontrolę masy ciała naszego pupila, sprawdzenie książeczki szczepień oraz ochronę przeciwpasożytniczą, czyli odrobaczanie i wdrażanie ochrony przeciwkleszczowej. Właściciele zwierząt, w trosce o dobro swych zwierzęcych przyjaciół, powinni edukować się na temat ich zdrowia. Koniecznie dowiedz się więcej na www.przychodnianovet.pl/artykuly/blog/!

Badanie dodatkowe

Co ważne, jeśli podczas rutynowego badania zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości, weterynarz zaleci odpowiednie badania dodatkowe. Może być to np. dodatkowe badanie krwi poza standardowym profilem bądź badanie USG – wszystko zależy od wyników badania klinicznego. Końcowym etapem jest analiza wyników badań i omówienie przyjmowanych leków. Ponadto, weterynarz w oparciu o wyniki badań zaleci termin kolejnej wizyty weterynaryjnej.

Co badamy podczas rutynowego badania u weterynarza?

Jak wspomnieliśmy powyżej, jest kilka elementów, które wchodzą w skład każdego rutynowego badania u weterynarza. A jeśli chodzi o inne procedury, decyzję tę pozostawiamy lekarzowi weterynarii, który sprawuje opiekę medyczną nad naszym pupilem – wybiera on odpowiednie badania w oparciu o badanie kliniczne oraz rozmowę z właścicielem zwierzęcia.

Jak często chodzić na rutynowe badania u weterynarza?

Rutynowe badania u weterynarza należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Jeśli chodzi o starsze zwierzęta, konieczne są wizyty w gabinecie weterynaryjnym co około 6 miesięcy. Z kolei w przypadku pupili chorych, zmagających się z przewlekłymi chorobami, częstotliwość badań zależy od zaleceń weterynarza. Regularne badania u weterynarza są niezwykle istotne – to właśnie dzięki nim możliwe jest wykrycie jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych naszego zwierzęcia i jak najszybsze podjęcie niezbędnych kroków, aby pomóc mu wrócić do zdrowia. Każdy odpowiedzialny właściciel zwierzęcia powinien o nich pamiętać.