Kiedy mogą się przydać ortopedyczne legowiska dla psów?

Kiedy mogą się przydać ortopedyczne legowiska dla psów?

Psy większość swojego życia przesypiają. Poświęcają na drzemki nawet kilkanaście godzin każdego dnia. Dlatego warto im zapewnić w tym czasie jak najlepsze warunki. Coraz większą popularnością na rynku cieszą się ortopedyczne legowiska dla psów. Czy są one zarezerwowane jedynie dla psich seniorów?

treść płatna

Czym charakteryzują się ortopedyczne legowiska dla psów?

Ortopedyczne legowiska dla psów zapewniają dodatkowe wsparcie dla kości i stawów czworonoga, a w szczególności jego bioder i łokci. Psiak, który kładzie się na takim posłaniu, nie powinien czuć posadzki. Niektóre legowiska ortopedyczne są wykonane z pianki z pamięcią kształtu. Znaleźć je można np. w ofercie sklepu internetowego https://funitopets.pl/legowiska-dla-psow. Ortopedyczne legowiska dla psów są przeznaczone dla zwierząt, które mają problem z wchodzeniem i wychodzeniem ze standardowego legowiska lub ciągle zmieniają pozycję na swoim posłaniu. Są zazwyczaj wykorzystywane w przypadku starszych psiaków, które często dopadają problemy zdrowotne. Jednak każdy pies może cierpieć na artretyzm, schorzenia stawów czy dysplazję stawy biodrowego.

Jakie ortopedyczne legowisko dla psów warto wybrać?

Najważniejszą kwestią jest w tym przypadku wypełnienie. Najlepiej, gdy jest to wysokiej jakości pianka. Musi mieć ona odpowiednią grubość, aby zapewniać psu wsparcie. Trzeba mieć na uwadze wzrost i ruchliwość czworonoga. Posłanie nie może być dla niego zbyt wysokie.  Rozmiar legowisk dla psów wybiera się stosownie do ich wielkości. Psiak powinien mieć możliwość swobodnego rozciągnięcia się na swoim łóżku. W przeciwnym razie może odczuwać duży dyskomfort. Idealnie, gdy pokrycie jest zdejmowane i można je wyprać. Wtedy nie ma większego problemu z utrzymaniem legowiska w czystości. Kwestia designu ma znaczenie drugorzędne. 

Ortopedyczne legowiska dla psów z problemami zdrowotnymi

Niestety problemy natury ortopedycznej dotknąć mogą każde zwierzę. W przypadku psów częstymi schorzeniami są dysplazja stawów biodrowych, zerwanie więzadła krzyżowego czy zapalenie stawów. Leczenie obejmuje wówczas stosowanie odpowiednich leków, zmianę diety czy nawet operację chirurgiczną.  Duże znaczenie ma tutaj szybka interwencja lekarska. Nawet łagodne utykanie warto skonsultować ze specjalistą, o ile utrzymuje się dłużej niż 48 godzin. Wiele schorzeń – nadwyrężenia mięśni, niewielkie złamania, stany nowotworowe czy zwyrodnienia kości ma podobne objawy. Dlatego konieczne jest wykorzystanie do diagnozy zdjęć RTG.