Czego nie powinien jeść pies?

Czego nie powinien jeść pies?

Treść Płatna

Psy spoglądają z zazdrością na jedzenie przeznaczone dla ludzi, co nie oznacza, że jest ono dla nich odpowiednie. Mając na względzie dobro swojego czworonoga, musisz zapewnić mu wartościową, zbilansowaną dietę, która zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe. Jak to zrobić? Czego nie powinien jeść pies? Poznaj TOP 5 produktów, które nigdy nie powinny znaleźć się w zasięgu psiego pyska!

Cebula i czosnek

Warzywa te cieszą się bardzo dobrą opinią, bo powszechnie znane są jako rośliny o działaniu leczniczym, wzmacniającym odporność. Ponadto, ze względu na charakterystyczny, bardzo wyrazisty smak i zapach, są po prostu smaczne i nadają wielu daniom niebanalnego wyrazu. Większość z nas nie wyobraża sobie przygotowywania potraw bez użycia cebuli i czosnku. Tymczasem zawarte w nich substancje są szkodliwe dla psów.

Zjedzenie już niewielkiej ilości cebuli bądź czosnku może wywołać u Twojego pupila spore problemy żołądkowe, a nawet doprowadzić do anemii. Warzywa cebulowe zawierają tzw. tiosiarczany, które powodują uszkodzenie czerwonych krwinek. Przyjmowanie ich w dużym stężeniu, może w konsekwencji doprowadzić do rozwoju wspomnianej niedokrwistości. Większość czworonogów raczej niechętnie zje surowe warzywa, ale już np. smażone, w towarzystwie aromatycznego mięsa, jak najbardziej. Dlatego zdecydowanie unikaj karmienia psa resztkami ze stołu i zadbaj o to, aby pies sam się nie poczęstował pozostawionym daniem.

Rodzynki i winogrona

Choć są smaczne i zdrowe (dla ludzi!), zjedzenie już zaledwie kilku winogron bądź rodzynek może wywołać u psa silne zatrucie. Objawy mogą pojawiać się po kilku godzinach, a nawet dopiero po kilku dniach. Zazwyczaj pierwsze z nich to biegunka, wymioty, osłabienie. Często zaobserwować można ponadto ślinotok, wzmożone pragnienie oraz bezmocz lub skąpomocz (z powodu uszkodzenia nerek).

Jeśli podejrzewasz lub wiesz, że Twój podopieczny zjadł winogrona bądź rodzynki, nie czekaj na wystąpienie objawów. Udaj się do lekarza weterynarii. Im szybciej psu zostanie udzielona pomoc, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się uniknąć poważnych komplikacji.

Kakao i czekolada

Jak się okazuje, wiele psów wprost uwielbia słodki smak. Szczególnie niebezpiecznymi dla nich produktami są kakao i gorzka czekolada, bo to właśnie one zawierają największe stężenie alkaloidu o nazwie teobromina. Organizm psa nie radzi sobie z trawieniem teobrominy, a jej wydalanie trwa bardzo długo.

Objawy, jakie występują po spożyciu, zależne są od tego, ile tej groźnej substancji trafiło do psiego organizmu. Mogą wystąpić zarówno takie symptomy zatrucia jak biegunka, wymioty, niepokój, nadmierne pragnienie, jak i wzmożone oddawanie moczu, sztywność i drżenie mięśni, tachykardia, nadciśnienie, sinica – ostatnie z wymienionych wskazują na zagrożenie życia czworonoga.

Orzechy makadamia

Spore grono psów wprost uwielbia orzechy. Migdały, orzechy laskowe czy włoskie, mogą być serwowane w bardzo niewielkiej ilości, sporadycznie i pod warunkiem, że pies nie jest na nie uczulony. Trzeba pamiętać, że są bardzo tłuste, więc jeśli zostaną zjedzone w większej ilości, mogą przyczynić się do wystąpienia chorób trzustki. Do grupy „zdrowych” orzechów niestety nie należą orzechy makadamia. Substancje w nich zawarte są dla psów toksyczne. Mogą wywołać takie objawy jak m.in. wymioty, biegunka, apatia, gorączka, zaburzenia równowagi.

Produkty smażone i przyprawione

Dotyczy to wszelkiego rodzaju resztek z dań smażonych, grillowanych, przyprawionych dużą ilością ostrych przypraw, a także produktów wysokoprzetworzonych. Pamiętaj o tym, że pies to nie człowiek, jego organizm jest zupełnie inny od naszego, dlatego nie radzi sobie z trawieniem i wydalaniem wielu produktów, które dla nas są zdrowe i korzystne. Poza tym pies to nie śmietnik. Nie powinien „sprzątać” pozostałości po obiedzie czy grillu.

Psia dieta, czyli co powinien jeść pies?

Najlepszym rozwiązaniem jest pełnowartościowa karma dla psa wysokiej jakości, jak np. karmy SPECIFIC. Jeśli chcesz sprawić przyjemność swojemu podopiecznemu, serwuj mu raz na jakiś czas zdrowe przysmaki – gotowe lub zrobione samodzielnie (np. suszone mięso lub domowej roboty psie ciasteczka). Twój pupil uwielbia słodki smak? Bez obaw, naturalnie w rozsądnych ilościach, możesz mu podawać np. banany, jabłka czy maliny. Zadbaj o to, aby wszelkie groźne dla psa produkty znajdowały się poza zasięgiem jego pyska.