Adopcja psa – zobowiązania na które musisz być gotowy

Adopcja psa – zobowiązania na które musisz być gotowy

TreśćPłatna

Adoptowanie psa z schroniska może być jedną z najbardziej satysfakcjonujących decyzji jaką możesz podjąć. Będzie ona też miała znaczący wpływ na Twój styl życia – zagospodarowanie wolnego czasu czy dodatkowe wydatki finansowe. Adoptowanie psa z schroniska może być jedną z najbardziej satysfakcjonujących decyzji jaką możesz podjąć. Będzie ona też miała znaczący wpływ na Twój styl życia –  zagospodarowanie wolnego czasu czy dodatkowe wydatki finansowe. Oto kilka wskazówek jak od początku zbudować dobre relacje z psem i nie być zaskoczonym, nowymi kosztami.

Spacer i aktywność fizyczna

Adoptując psa musisz być przygotowany poświęcić  przynajmniej godzinę dziennie na spacery i ćwiczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych psów u których brak wyładowania emocji może mieć destruktywny i przygnębiający wpływ.

Obowiązek opieki a wolność podróżowania i praca zawodowa

Psy są idealne dla ludzi którzy są “domatorami” lub mieszkają z rodziną, która chętnie przejmie obowiązki opieki w przypadku nagłego lub zaplanowanego wyjazdu. Samotne pozostawienie w mieszkaniu, źle znoszą szczególnie młode psy, które wynikający z tego stres mogą rozładowywać przez gryzienie przedmiotów, wymioty czy sikanie. Dlatego powrót z pracy do mieszkania w którym został sam pies może być szokiem. Oczywiście, na rynku powstaje coraz więcej hoteli dla psów, które za odpowiednią zapłatą chętnie zaopiekują się pupilem podczas Twojego wyjazdu na wakacje czy w podróż służbową.  

Wyprawka

Ważnym elementem i jednym z pierwszych jakie musimy kupić jest legowisko dla psa.  Nasz nowy, czworonożny członek rodziny musi od początku mieć swój kąt. Odpowiednie posłanie da  mu poczucie bezpieczeństwa i pozwoli zregenerować siły.  Ze względu na częste alergie u psów na tworzywa sztuczne, należy zdecydować się na legowiska szyte z tkanin hipoalergiczne.

Jedzenie

Oczywiście jak każdy, psy muszą jeść a smakołyki są świetną motywacją do treningu i pozwalają na łatwiejsze  wyuczenie  pewnych zachowań. Odpowiednia karma powinna być dobrana do wielkości, wieku oraz rasy psa.  Duże psy jedzą znacznie więcej niż te ras miniaturowych dlatego ten aspekt musimy mieć na uwadzę w przypadku planowania budżetu na kolejny miesiąc z nowo przyjętym pod dach pupilem.

Pielęgnacja

Zadbany pies to szczęśliwy pies. W zależności od rasy psa  i rodzaju jego sierści będzie trzeba wygospodarować czas na czesanie i kąpiele. Można to robić samemu lub u profesjonalnego groomera, co jest oczywiście dużą droższą opcją. Ważnym elementem pielęgnacji, szczególnie u psów mieszkającym w domu i z brakiem możliwości ścierania pazurów jest ich obcinanie. Zabieg ten może być trudny do wykonania samodzielnie i warto zlecić to profesjonalistom.

Opieka weterynaryjna

Adoptując psa koniecznie zapytaj o książeczkę zdrowia, będzie to bardzo pomocne dla weterynarza na pierwszej wizycie. Przygarniając psa musimy się liczyć z kosztami  związanymi z opieką medyczną. Szczepienia, choroby, urazy, ewentualna kastracja będą wymagały przeznaczenia odpowiedniej sumy pieniędzy.   Jak widać przygarnięcie psa to nie tylko radość z wspólnego spędzania czasu ale też obowiązki i koszty. Jednak gdy odpowiednio się przygotujemy to decyzja o adopcji, będzie jedną z najlepszych a pies odwdzięczy się bezgraniczną miłością i oddaniem.