Adopcja niewidomego psa – jak się do niej przygotować?

Adopcja niewidomego psa – jak się do niej przygotować?

Treść Płatna

Niewidome psy żyjące w schroniskach rzadko mają szansę znaleźć nowych właścicieli. Tymczasem, czworonogi te potrzebują jeszcze więcej opieki i empatii niż osobniki całkowicie zdrowe i w pełni sprawne. Osoby decydujące się przyjąć pod swój dach niewidzącego psa, powinny zdawać sobie sprawę, jaki obowiązek chcą wziąć na swoje barki, a także wiedzieć, jak odpowiednio przygotować się do wspólnego życia z niewidzącym zwierzakiem. Nowy członek rodziny będzie bowiem potrzebować ogromnego wsparcia. Pojawienie się w domu czworonoga pozbawionego wzroku zmienia dotychczasową codzienność jego właścicieli dosłownie o 180 stopni. Co zatem trzeba wiedzieć o opiece nad niewidomym psem, zanim podejmie się decyzję o jego adopcji? Jak umiejętne się do niej przygotować?

Psy mogą stracić wzrok z różnych powodów – np. po mechanicznych uszkodzeniach oka, w wyniku choroby (np. jaskry) czy po prostu ze starości (wtedy też często narząd wzroku atakuje zaćma). Ślepota wymusza na zwierzęciu ponowne nauczenie się wykonywania czynności, które wcześniej nie stanowiły dla niego żadnego kłopotu. Niewidomy pies może wieść jednak szczęśliwe i normalne życie. Jest on w stanie bowiem całkiem nieźle funkcjonować dzięki dobrze rozwiniętym zmysłom węchu oraz słuchu. Czworonóg potrafi stopniowo przyzwyczajać się do nowej dla siebie sytuacji i bardzo sprawnie przemieszczać się po znanych już sobie terenach, bawić się, reagować na komendy właściciela itp.

Aby jednak zwierzę mogło możliwie szybko przystosować się do życia bez wzroku, należy mu zapewnić odpowiednie warunki do takiego funkcjonowania. Niestety, ale pobyt w schronisku nie ułatwia tego zadania. Decydując się na adopcję niewidzącego psa, trzeba być od razu przygotowanym na to, że nie będzie on od razu skory do współpracy. Początkowo konieczne będzie zdobycie u czworonoga zaufania. Następnie niezbędne będzie stopniowe zaznajomienie go z nowym miejscem zamieszkania oraz najbliższą okolicą.

Przygotowanie domu lub mieszkania

Dom lub mieszkanie, w którym ma żyć niewidomy pies, powinny być uprzednio przygotowane pod takiego lokatora. Ważne jest stworzenie zwierzęciu bezpiecznej przestrzeni, tzn. takiego miejsca, w którym znajdzie się jego legowisko, miski na wodę oraz jedzenie, zabawki i inne najpotrzebniejsze gadżety codziennego użytku. Ważne, by taka „psia strefa” została utworzona w miejscu cichym i ustronnym, a jednocześnie takim, do którego zwierzę będzie mieć możliwie najprostszy dostęp z innych części domu.

Niewidomy pies musi mieć zapewnione maksymalne bezpieczeństwo. Dlatego należy zabezpieczyć lub usunąć wszelkie przedmioty, mogące stanowić dla niego zagrożenie – np. sprzęty z ostrymi i wystającymi kantami. Warto od razu uczyć się, by na podłodze nie pozostawiać żadnych przedmiotów, o które przyszły lokator mógłby się potknąć. Należy też wyrobić sobie nawyk zamykania drzwi do pomieszczeń, do których docelowo niewidomy psiak nie powinien mieć dostępu. Jeśli w domu znajdują się schody, dobrym pomysłem będzie zainstalowanie specjalnych furtek, które uniemożliwią zwierzęciu wejście na stopnie.

Przygotowanie posesji

Jeśli mieszka się w domu z ogrodem, należy zadbać też o to, by niewidomy pies był w pełni bezpieczny również na zewnątrz. Podobnie jak w środku budynku – konieczne jest uporządkowanie przestrzeni i zabranie z niej wszelkich sprzętów stwarzających potencjalne niebezpieczeństwo (np. narzędzi). Ważne jest również, by zniwelować ewentualnie nierówności w trawniku lub uniemożliwić psu przedostanie się do mało bezpiecznych stref. Warto zweryfikować stan ogrodzenia. Niewidome zwierzę wciąż może być na tyle sprytne, że znajdzie lukę, przez którą przedostanie się poza posesję. Bardzo ważne jest, by czworonóg nie przebywał poza miejscem zamieszkania sam. Wyjście poza ogród powinno odbywać się tylko na smyczy z asystą właściciela. Pies może bawić się samodzielnie w ogrodzie, ale tylko wtedy, gdy zdołał już poznać tę przestrzeń i sprawnie się po niej porusza.

Ustalenie harmonogramu dnia

Niewidomy pies, szczególnie zaraz po adopcji, będzie w bardzo dużej mierze zależny od właściciela. Ważne zatem jest już na wstępie wypracowanie wspólnego planu dnia. Ważne, by przyzwyczaić czworonoga do pewnej rutyny. Zwierzę w ten sposób nauczy się, o jakich porach otrzyma posiłki, kiedy będzie mogło wyjść na spacer, kiedy będzie czas na zabawę z właścicielem itd. Taki stały harmonogram skutecznie buduje zaufanie u psa, daje mu poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Pupil łatwiej też wyrabia sobie dzięki temu odpowiednie nawyki ułatwiające mu funkcjonowanie bez wzroku.

Odpowiednie nawyki właścicieli

Gdy niewidomy pies zamieszka już w nowym domu, jego właściciele powinni pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach wspólnego funkcjonowania. Przede wszystkim – niezwykle ważna jest konsekwencja. Do psa zawsze należy zwracać się tym samym imieniem, bez żadnych modyfikacji czy zdrobnień. To samo dotyczy wszelkich komend czy poleceń. Od samego początku konieczne jest używanie tych samych sformułowań, które zwierzę przyswoi i zacznie na nie reagować. Nie wolno w żaden sposób zaskakiwać czworonoga. Bez wzroku nie jest on bowiem w stanie zweryfikować wszystkich naszych intencji. Opiera się jedynie na sygnałach dźwiękowych. Trzeba więc zrobić wszystko, by za każdym razem były one dla zwierzęcia jednoznaczne.

Niewidome psy mają zresztą bardzo wyczulony słuch. Dlatego należy chronić je przed wszelkimi hałasami. Są one bowiem dla tych zwierząt stresujące. Przy niewidzącym psie nie zaleca się głośno oglądać telewizji, słuchać głośno muzyki itd.

Ważne jest również opanowanie. Do psa należy podchodzić spokojnie, bez gwałtownych ruchów. Trzeba też głosowo ostrzegać pupila, że się do niego zbliża. Zaskoczone zwierzę nie tylko może się wystraszyć, ale w akcie obronnym nawet zaatakować osobę, która podeszła do niej ukradkiem.

O czym jeszcze należy pamiętać po adopcji niewidomego psa?

Wychodząc z niewidomym psem na spacer, należy kierować się jedynie sprawdzonymi trasami. Jak zostało już wspomniane – nie wolno takiego czworonoga swobodnie puszczać na samotną przechadzkę. Zawsze musi ona odbywać się przy asyście właściciela, a psiak powinien być na smyczy.

Należy też przygotować się, że początkowo pies w nowym miejscu będzie nieco nieswój. Na dodatek, może obijać się o ściany lub wpadać na niektóre sprzęty. To normalne. Z czasem pupil poszerzy swoją orientację w nowym terenie i będzie poruszać się zdecydowanie sprawniej. Aby ułatwić mu przemieszczenia się między pomieszczeniami, można od początku uczyć pupila odpowiednich komend, które ostrzegają go przed wpadnięciem na dany obiekt.

Pamiętać również należy o pielęgnacji gałek ocznych. Co jakiś czas warto udać się z psem do okulisty weterynaryjnego, który zaleci stosowanie odpowiednich preparatów. Lekarz pomoże też rozwiać wszelkie wątpliwości, które na pewno pojawią się u właścicieli po pierwszych tygodniach spędzonych z niewidzącym psem.

Wsparcie merytoryczne przy powstawaniu artykułu zapewniła Okulistyczna Przychodnia Weterynaryjna EyeVet Wrocław